DOPRAVA ZADARMO nad 39 € DOPRAVA ZADARMO nad 39 €
VŠETKO SKLADOM ihneď k odoslaniu VŠETKO SKLADOM ihneď k odoslaniu
30 DNÍ na vrátenie tovaru 30 DNÍ na vrátenie tovaru

Rady pri výbere obuvi

Základné zásady pri nákupe obuvi

Každá obuv musí zodpovedať Vašim fyziologickým predpokladom. Dámske chodidlá sa vyskytujú v mnohých rozličných tvaroch, preto je potrebný dostatočný čas na výber.
Dôležité je obuv vyskúšať v stoji priamo na chodidle. Pozor na rozdielnosť chodidiel u jedného človeka, preto vždy skúšajte obe topánky. Je mnoho tých, ktorých chodidlá sú nejakým spôsobom odlišné. Dbajte vždy na dostatočný priestor v obuvi, predovšetkým v prstovej časti. Základom je správne skonštruované kopyto. Dôležitá je stielka obuvi, tvar špice, výška špice a obvodové rozmery nôh. Stielka obuvi musí rešpektovať šírku odtlačku päty, šírku odtlačku vonkajšej strany nohy, šírku v priestore palcového a malíčkového kĺbu, sklon odtlačku palca a sklon odtlačku malíčka. Dĺžka stielky je stanovená pri okrúhlom tvare obuvi = dĺžka nohy +10 mm (slúžia pre pretiahnutie nohy pri chôdzi). Okrem dĺžky je veľmi dôležitá aj šírka obuvi a obuv by mala byť ponúkaná aspoň v 3 základných šírkach. Dokonalá flexibilita obuvi má zaistiť dokonalý vývoj a správnu funkciu svaloviny nôh. Má umožniť voľnú pohyblivosť v kĺboch nohy a prstov a tým správne anatomické odrážanie nohy od podložky. Tvrdá podrážka brzdí svalovú prácu ohýbačov a naťahovačov nohy a to znamená ich postupné ochabovanie so všetkými negatívnymi dôsledkami a vedie k zhoršeniu mechaniky chôdze.
Zvýšiť komfort nosenia obuvi je možné pomocou vkladacích stielok a ďalších doplnkov.

Aby Vám obuv dobre slúžila

Životnosť Vašej obuvi závisí tiež na jej správnom udržiavaní a ošetrovaní. Obuv často striedajte, najmä v daždivom počasí. Po vyzutí obuvi ju napnite na napináky zodpovedajúce veľkosti. Pri obúvaní obuvi, najmä uzatvoreného strihu, používajte obuváky. Nezabudnite, že nerovnomerná kresba líca a čiastočná rozdielnosť povrchu je charakteristická pre prírodnú kožu. Počítajte s tým, že pri zvýšenom potení alebo prevlhnutí obuvi môže kožená obuv čiastočne púšťať farbu. Opotrebovaná kožená podrážka sa bežne a včas opravuje v rámci základnej údržby užívateľom. Povrchová koža nie je neobmedzene odolná voči vlhkosti.

Na aký účel obuv potrebujem?

Pre každý účel je vhodný iný druh obuvi. Účelovosť ovplyvňuje použitý materiál, konštrukciu, prevedenie a spôsob údržby obuvi. Veľmi teda záleží, aby požadovaná účelovosť korešpondovala s vlastnosťami obuvi. Výber obuvi konzultujte s personálom predajne alebo eshopu, ktorý odbornou radou môže prispieť k Vašej spokojnosti

Vychádzková obuv - celoročná alebo zimná

  • Obuv na nosenie po miestnych komunikáciách alebo v miestnostiach. Vyznačuje sa mohutnejšou a trvácnejšou konštrukciou spodku než obuv spoločenská. Strih vrchnej časti i použité materiály sa vyznačujú veľkou pestrosťou druhov.

Spoločenská obuv

  • Je určená predovšetkým pre krátkodobé nosenie v interiéri. Jedná sa väčšinou o celokoženú poltopánkovú obuv klasických strihov s koženou podrážkou spojenou s vrchnou časťou lepením alebo textilnú obuv s poromerovou podrážkou spojenou s vrchom obuvi lepením.

Obuv na voľný čas

  • Obuv na nosenie pri športovo-rekreačných a rekreačno-vychádzkových príležitostiach, na dlhšie vzdialenosti i v miernom, upravenom prírodnom prostredí. Jedná sa o obuv s pevnejšou konštrukciou vrchnej časti a robustným spodkom.

Domáca obuv

  • Ľahká, prevažne textilná obuv jednoduchej konštrukcie určená na nosenie v interiéri.